2015 Avon Motorsport Champions

 

Below is the list of drivers and teams that won their championships in 2015 while using Avon Motorsport Tyres.

FIA/IMG World Rallycross  
Supercar Petter Solberg
Team Team Peugeot Hansen
FIA/IMG European Rallycross  
Supercar Tommy Rustad
Super 1600 Jānis Baumanis
Touring Car Fredrik Salsten
RX Lites Cup 2015 RX Lites Cup 2015
RX Lites Cup 2015  
Supercar Max Pucher
Super 1600 Markus Hausberger
SuperTouringCars Roman Castoral
Boss GP  
Open Klaas Zwart
Formula Johann Ledermair
Masters Hans Laub
FIA Historic Formula One  
Pre 78 Nick Padmore
Post 78 Andy Wolfe
Lotus Cup Europe  
2 Eleven Jean-Baptiste LOUP
Production John RASSE
V6 Jeremy LOURENCO
Open Nicolas FERRER
Group C Racing  
R5 Class 1 Steve Tandy
R5 Class 1B Tim Summers
R5 Class 2 Frank Lyons
R5 Class 3 Christophe D'Ansembourg
UK Championships  
British GT GT3 Drivers Championship Andrew Howard/Jonny Adam
British GT GT4 Drivers Championship Jamie Chadwick/Ross Gunn
Historic F2 Class A Robert Simac
Historic F2 Class B Andrew Smith
Historic F2 Class C Darwin Smith
HSCC Classic F3 A Maxim Bartell
HSCC Classic F3 B Andrew Langridge
HSCC Classic F3 C Graham Ridgeway
HSCC Classic F3 D Chris Lloyd
HSCC Historic FF 1600 Richard Mitchell
HSCC Historic F3 A Andrew Thorpe
HSCC Historic F3 B Leif Bosson
HSCC Historic FF 2000 A Tom Smith
HSCC Historic FF 2000 B Tom White
HSCC Historic FF 2000 C John Stapleton
Formula Ford Festival - Kent Wayne BOYD
Formula Ford Festival - Masters Ivor MCCULLOUGH
Formula Ford Festival - Classic Trophy Richard TARLING
Castle Combe Formula Ford Carnival Michael MOYERS
Castle Combe Formula Ford Roger Orgee
Walter Hayes Trophy Historic Final Matthew Cowley
Walter Hayes Trophy Grand Final Graham Carroll
Formula Ford 1600 National Champion Post 89 Jonny McMullan
Formula Ford 1600 National Champion Pre 89 Matthew Cowley
Formula Ford 1600 Northern Champion Post 89 Tom McArthur
Formula Ford 1600 Northern Champion Pre 89 Matthew Cowley
Avon Tyres FF 1600 Triple Crown Post 89 Jonny McMullan
Avon Tyres FF 1600 Triple Crown Pre 89 Jamie Jardine
Champion of Oulton Post 89 Josh Fisher
Champion of Oulton Pre 89 Calum McHale
Star of Anglesey Post 89 Doug CROSBIE
Star of Anglesey Pre 89 Matthew COWLEY
URS Classic FF 1600 A Mike GARDNER
URS Classic FF 1600 A Matthew WRIGLEY 
Derek Bell Trophy Richard Evans
MSA British Rallycross Julian Godfrey
MSA British Rallycross Daniel Rooke
MSA British Rallycross Julian Godfrey
Retro Rallycross   Ray Morgan
MSA British Hillclimb  Alex Summers
MSA British Hillclimb Colin Satchell
MSA British Hillclimb Ben Hingeley
MSA British Hillclimb Colin Calder
MSA British Hillclimb Mike Turpin
MSA British Hillclimb Richard Jones
Caterham Superlight Dave Robinson
Caterham Supersport Stephen Nuttall
Caterham Tracksport Timothy Dickens
Caterham Roadsport David Webber
Caterham Academy Group 1 Rui Ferreira
Caterham Academy Group 2 Andy Perry
Pickup Truck Pro 1 Michael Smith
Pickup Truck Avon Intermarque Championship Malcolm Blackman
Pickup Truck Avon Intermarque Champion of Kent Chris Brockhurst
RSA  
Formula Ford Robert Wolk
Denmark  
Rallycross Jacob Schnoor
Rallycross Dennis Christensen
Rallycross Peder T. Jensen
HMS - Under 2000cc Ulrich Andersen 
HMS - Over 2000cc Kaj Rasmussen 
Belgium  
RX Supercar Jochen Coox
RX Super 1600 Thijs Heezen
RX SuperNational+ Steve Volders
RX SuperNational- Steven Stessens
Spa 6 Hour Wills/ Littlejohn
France  
FFSA Hillclimb Nicolas Schatz
FFSA Rallycross Supercar Gaetan Serazin
FFSA Rallycross Super 1600 Laurent Chartran
FFSA Rallycross Division 3 Christophe Saunois
FFSA Rallycross Division 4 Steven Lefrancois
FFSA Rallycross Coupe Twingo R1 Tom Daunat
Coupe Twingo R1 Junior Championship Tom Daunat
Coupe Dames Coralie Moreau
FFSA Opel Adam Cup tbc
F3 Classic Nelson Lukes
FRenault Classic Lionel Robert
Finland  
RX SuperCar Niclas Grönholm
RX SRC Jarno Kukkola
RX Autokrossi Vesa Puuskamäki
Formula Ford Juha Mäki-Jouppi
Germany  
Hill Climb Saloons Armin Ebenhöh
Hill Climb Saloons Norbert Brenner
Hill Climb Team Challenge Armin Ebenhöh
  Silvia Ebenhöh
  Ralf Duscher
  Nils Abb
Hillclimb Group H Berg-Cup Jörg Weidinger
  Dieter Rottenberger
Hillclimb Group H Berg- Cup Div.1 Armin Ebenhöh
Hillclimb Group H Berg-Cup Div. 2 Jörg Weidinger
  Dieter Rottenberger
Hillclimb CBC - Berg - Cup Richard Rein
Hillclimb NSU - Berg - Cup Jörg Davidovic
Slalom Championship Mike Röder
Sports Car Challenge Div. 1 Fabian Plentz
Sports Car Challenge Div. 2 Jay Boyd
Holland  
RallyRacing Super 1600 Peter van de Wege
RallyRacing SuperNational- Martijn Vanhove
RallyRacing SuperNational+ Kristof Bex
Dutch Open Sidecar Kees Kentrop & Jeffrey Verhagen
BENE Cup Sidecar Kees Kentrop & Jeffrey Verhagen
Italy  
CAMPIONATO ITALIANO TURISMO ENDURANCE Valentina Albanese 
PRIMA DIVISIONE - CLASSIFICA ASSOLUTA Meloni / Tresoldi
SECONDA DIVISIONE - CLASSIFICA ASSOLUTA Filippo Maria Zanin 
TCR - CLASSIFICA ASSOLUTA Valentina Albanese 
New Zealand   
F5000 Steve Ross
F5000 Class A  
Formula Ford Taylor Cockerton
Norway  
Rallycross Junior Cup Heine Rudi
Rallycross Supernational Class 1 Thomas Harberg
Rallycross Supernational Class 2 Steinar Stokke
Rallycross Supernational Class 3 Stian Haugan
Rallycross Supernational Class 4 Stain Havsengen
Hillclimb Class 1 Preben Myklebust
Hillclimb Class 2 Johny Sandmo
Hillclimb Class 3 Stian Haugan
Hillclimb Class 4 Magne Gjervan
Sweden  
Avon GT Trophy Hampus Rydman
USA  
USF2000 - Winterfest Nico Jamin
USF2000 - Championship Class Nico Jamin
USF2000 - Rookie Anthony Martin
Prototype Lites  
L1 Class Kenton Koch
L2 Class Brian Alder
L1 Masters John Falb
Pro Mazda - Winterfest Jack Aitken
Pro Mazda Santiago Urrutia
Pro Mazda - Rookie Santiago Urrutia
Indy Lights Spencer Pigot
Indy Lights - Rookie Spencer Pigot
Portugal  
Rallycross Supercar Mario Barbosa
Rallycross Super 1600 Bruno Goncalves
Hillclimb Cat 2 Edgar Reis
Hillclimb Cat 4 Jose Pedro Gomes
Hillclimb Cat CM Joaquim Rino
Hillclimb CPCC Rui Costa
Hillclimb CPCC 1300 Filipe Matias
Spain  
Hill Climb Category I Andres Vilarino
Hill Climb Category 2 Javier Villa
Page Type: 
Championship Table